Vücut Kitle Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? Vücut Kitle İndeksinde Çıkan Değerlerin Anlamı Nedir?

0 182

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vücut Kitle İndeksi, bir diğer adıyla boy kilo indeksi vücudunuzdaki tahmini yağ oranını gösteren bir değerdir. Vücut kitle indeksi bireyin kilosunun boyuna oranla normal olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Elde edilen değerler ve sonuçlar ile kişinin ideal kiloya ne kadar yakın ve ya ideal kilodan ne kadar uzak olduğunu gösterir. Bireylerde beslenmeye bağlı olarak yağlanma görülebilmektedir. Vücut kitle indeksi ise bireylerde aşırı kilonun ve obezitenin saptanmasına yardımcı olur.

Vücut kitle indeksi, yağ ölçümü ile paralel sonuçlar gösterir fakat yağlılık oranı ile ilgili ortalama bir değer verir. Kesin bir sonuç ile karşılaşmazsınız. Yapılan hesaplama sonucunda vücut kitle indeksi yüksek çıktığı durumda bireyin vücudundaki yağ oranı da yüksek olduğu anlamı çıkar. Bu nedenle bireylerde yağ oranının yüksek çıkması kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıkların habercisi olabilir. Vücut kitle indeksinin düşük çıkması durumunda ise bireyde bağışıklığın zayıf olduğu anlamına gelir. Ayrıca anemi ve kemik erimesi gibi hastalıkların da habercisi olabilir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi bireyin sağlıklı bir kiloda olup olmadığını saptamak için başvurulan bir yöntemdir. Ayrıca bu yöntem ile bireyin olası sağlık sorunları için önceden tedbir alması kolaylaşır. Çoğu bireyin vücut kitle indeksi ile paralel olarak çıkan yağ oranı bazı bireylerde değişebilir. Spor yapan bireylerin vücutlarındaki yağ oranı VKİ ile paralel olmayabilir. Bunun tam tersine kat kütlesi düşük çıkan bireylerde vücut yağı fazla da olabilir.

Vücut Kitle İndeksi;

Vücut ağırlığının, kişinin boyunun karesine bölünmesi şeklinde hesaplanır. Yani kilogramın, metrenin karesine bölünmesi ile hesaplanmış olur. Bu da “Kilo/(Boy*Boy) anlamına gelmektedir. Vücut kitle indeksi bu şekilde hesaplandıktan sonra çıkan değerler ile kişilere bazı sonuçlar çıkar;

Zayıf-VKİ, 20’den küçük çıkarsa;

Vücut kitle indeksi 20’den küçük çıkması boyunuza oranla zayıf olduğunuz anlamına gelir. Zayıflık, bazı hastalıklar için risk oluşturur. Bu nedenle boyunuza uygun vücut ağırlığına erişmeniz gerekmektedir. Dengeli ve yeterli beslenerek, bir beslenme düzeni oluşturarak ve gerektiği durumlarda beslenmenizin yeterli olmadığının düşünüyorsanız multivitaminler alarak bağışıklığınızı yüksek tutmanız gerekir.

Normal-VKİ 20-25 arasında;

Eğer değerleriniz 2-25 arasında çıkıyorsa normal bir ağırlıkta olduğunuzun göstergesidir. Yeterli ve dengeli beslenerek ve düzenli fiziksel aktivite yaparak bu ağırlığınızı korumanız sizin için iyi olacaktır. Günde 5-9 arasında meyve tüketmiyorsanız ihtiyacınızı vitaminler ile gidermeniz gerekir.

Fazla Kilolu- VKİ 25-30 arasında;

Bu değer aralığında iseniz vücut ağırlığınız boyunuza göre fazla olduğu anlamı çıkar. Bu durum ise gerekli önlemler alınmadığında ilerleyebilir ve farklı sonuçlar doğurabilir. Uygun ağırlığa ulaşmak için yeterli ve dengeli beslenmeniz ve yanlış beslenme alışkanlıklarından kurtulmanız gerekmektedir.

Obez 1. Sınıf- VKİ 30-35 arasında;

Vücut kitle indeksiniz 30-35 arasında olması boyunuza göre vücut ağırlığınızın fazla olduğunu gösterir. Bu durum gerekli önlemler alınmadığında kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklar için risk faktörü oluşturmaktadır. Bir sağlık kuruluşuna başvurarak doktor kontrolünde sağlıklı bir şekilde normal ağırlığa inmeniz sağlığınız açısından oldukça büyük önem taşır.

Obez 2. Sınıf- VKİ 35-40 arasında;

Vücut kitle indeksiniz 35-40 arasında olması boyunuza göre vücut ağırlığınızın fazla olduğunu gösterir. Bu durum gerekli önlemler alınmadığı takdirde kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklar için risk faktörü oluşturmaktadır. yine birinci sınıf obezitede olduğu gibi bunda da bir sağlık kuruluşuna başvurarak doktor  ve ya diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir şekilde normal ağırlığa inmeniz gerekmektedir.

Obez 3. Sınıf- VKİ 40-45 arasında;

Vücut kitle indeksiniz 40-45 arasında olması boyunuza göre vücut ağırlığınızın fazla olduğunu göstermektedir. Bu durum gerekli önlemler alınmadığı takdirde obezitenin 1. ve 2. sınıfında olduğu gibi kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklar için risk faktörü oluşturur.  Fakat her sınıf atlayışında bu risk daha da artar. Bu nedenle bir sağlık kuruluşuna başvurarak doktor ve ya diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir şekilde normal ağırlığa inmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.

Cevap bırakın