Vücut Tüylerini Alma Yöntemleri Nelerdir?

Vücut Tüylerini Alma Yöntemleri Nelerdir? Vücut Tüyleri Nasıl Alınır? Hangi Yöntemler İle Vücut Tüylerinden Kurtulabiliriz?

0 232

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vücut tüyleri kadınların ve erkeklerin kurtulmak istediği fakat en doğru yöntemin ne olduğunu bir türlü bulamadığı sorunlardan biridir. Aslında vücut tüylerinin cildimizi korumaya olumlu etkileri vardır fakat fazla olması hijyen ve görüntü açısından hoş değildir. İnsanlar geçmişten günümüze birçok farklı yöntem ile vücut tüylerini almıştır. Eskilerde çam sakızı kullanılmaktaydı. İnsanlar tüylerini en sık bu yöntem ile alırdı. Şimdi artan teknoloji ile farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Fakat geçmişten bugüne gelen ve hala çok tercih edilen yöntemlerde vardır. Bu tüy alma yöntemlerinin neler olduğunu birlikte inceleyelim.

Tüylerden kurtulmak için bilindik ve en popüler 6 yöntem vardır;

  • Epilatör
  • Ağda
  • İp
  • Lazer
  • Tüy dökücü krem
  • Tıraş

Epilatör Yöntemi

Epilatörler içerisinde dönen cımbızlara sahip olan bir başlığı olan ve elde tutularak ciltte gezdirilme yoluyla tüylerden kurtulmamızı sağlayan bir yöntemdir. Vücuttaki tüyleri kökünden almaktadır ve bu sayede kıl köklerinin incelmesine ve zayıflamasına yardımcı olur. Vücuttaki tüm bölgeler için bu yöntem kullanılabilir. En sık kullanılan bölgeler ise bacak, koltuk altları ve kollardır. Pürüzsüz bir cilt görünümünü epilatörler ile yakalayabilirsiniz. Kullanım ve  taşınabilirlik açısından kolaydır. Kadınlar sıklıkla tercih eder. Fakat hassas olan bölgelerde dönen cımbızların etkisiyle acı hissedilebilir. Bir noktadan sonra buna alışılacaktır.

Ağda Yöntemi

Sıcak ve ya soğuk çeşitleri vardır. Hazır ağda bantları haricinde genellikle sıcak hale getirilip kullanılan ağdalar tüylerin çıkış yönüne doğru sürülür ve ya hazır ağda bandı kullanılıyorsa yapıştırılır. Ardından tüylerin çıkış yönünün tersi yönünde çekilir. Böylece vücut tüyleri alınmış olur. Ağda yöntemi ile de tüylerinizden kökleri ile beraber kurtulabilirsiniz. Bu sayede tüyleriniz zayıflar. Ağda tüm vücut için rahatlıkla kullanılabilir. Bacaklar, bikini bölgesi, kollar, kaşlar ve dudak üstü gibi her bölge için uygundur. Ağda yaptıktan sonra cildiniz pürüzsüz bir hal alır. Sadece yaparken bazı bölgelerde canınız biraz yanabilir. Ağdanın dezavantajı budur. Bunun haricinde biraz uğraştırıcı bir yöntemdir. Ağda yapıldıktan sonra bir ağda yağı sürülerek ciltteki yapışkan his alınmalı ve ciltteki kuruluk giderilmelidir. Ağda yaptıktan en az 2 saat sonra duşa girmeniz gerekir. Sık tercih edilen tüy alma yöntemleri arasındadır.

İp Yöntemi

Alınmak istenen bölgeye ince pamuk ipliği sarılır ve hızlı hareketlerle tüyler çekilir. Bu yöntem en çok kaşlarda ve bıyık üstü gibi ufak bölgelerde kullanılır. Tüyler kökünden alınabilir. İp ile alma yöntemini herkes uygulayamaz. Bu yöntemi iyi bilmek gerekir.

Lazer Yöntemi

Dar ve konsantre olan bir ışın cildin küçük alanlarına odaklanır. Kullanılan lazer ışığının dalga boyu kıl köklerine siyah rengi veren melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl kökünün bu sayede tahribi sağlanır. Bir süre sonra kıl kökleri tamamen yok olur ve vücut yeni bir hormon düzenine geçmediği sürece tüylerden kalıcı olarak kurtulmuş olunur. Vücudun tüm bölgelerinde kullanılır. Özellikle bikini bölgesi, koltuk altı ve bacak bölgeleri en çok tercih edilen bölgelerdir. Bu yöntem eskiden kıl köklerini yaktığı için çok can yakıcı bir yöntemdi. Şimdi ise artan teknoloji sayesinde daha ağrısız ve acısız lazer epilasyonu uygulanabilmektedir.

Tüy Dökücü Krem Yöntemi

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en acısız ve pratik yollarından biridir. Tüy dökücü kremlerin içinde birçok kimyasal madde bulunur. Bu maddeler sayesinde cilt yüzeyindeki tüyler kopar ve dökülür. Ciltte 5-10 dakika aralığında tutulur ve ardından bir bez ile silinir. Tüylerin döküldüğünü fark edeceksiniz. Fakat bu yöntem ile tüyleri kökünden alamazsınız. İçeride kıl kökü kalır siz sadece cilt yüzeyindeki tüylerden kurtulursunuz. Bu da her alımdan sonra tüylerin daha fazla kalınlaşmasına neden olur.

Tıraş Yöntemi

Jilet de tüy dökücü krem gibi pratik ve acısız bir tüy alma yöntemidir. Cildinize sürdüğünüz size kayganlık verecek bir jelin ardından ıslatılmış jileti yavaşça almak istediğiniz bölgede gezdirin. Bu sayede tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Bu yöntem ile de sadece cilt yüzeyindeki tüylerden kurtulursunuz. Kıl kökü hala içeride durmakta ve almadığımız süre boyunca da kalınlaşmaktadır. Pratik fakat kalıcı olmayan ve tüylerin tekrar çabucak uzamasına neden olan bir yöntemdir. Acil durumlarda kullanılabilir.

 

 

 

Cevap bırakın