Yabanmersininin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yabanmersininin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0 295

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yabanmersini sağlıklı beslenmeye özen gösteren her insanın ve ya kendine diyet listesi hazırlamış her bireyin listelerinde yer alan, hazırlanan ara öğünlerin ayrılmaz parçası olan güzel bir meyvedir. Yabanmersini meyvesinin bilinen birçok faydası vardır.
Yabanmersini Kuzey Amerika’da yerel bir çiçek bitkisi olarak geçen sağlıklı bir meyvedir. Yaptığımız tatlılarda, hazırladığımız sağlıklı ara öğünlerde, salatalarda yaban mersinini sıkça kullanırız ve rahatlıkla tüketiriz. Yabanmersini doktorlar tarafından da önerilen öğünlere eklememiz gereken ve C vitamini açısından çok zengin bir meyvedir. Gelelim yaban mersininin faydalarına;

Yabanmersini Kanser Riskini Azaltır

Yabanmersini yapılan uzman araştırmalar sonucunda hem bir meyve hem de bir sebze olarak tanımlanmıştır. Böylelikle yabanmersinin kullanım alanları çok daha genişlemiştir. Önceden sadece tatlılarda ve hazırladığımız tatlı karışımlı ara öğünlerde, smoothielerde kullanırken artık yabanmersinini farklı lezzetlerin arasına da yakıştırabiliriz. Mesele hazırladığımız sağlıklı bir ara öğün salatasına yaban mersini katarak besin değerini arttırabilir aynı zamanda yabanmersini tüketimi ile kanser riskini azaltabiliriz. Uzman araştırmalara göre yabanmersininin kanser riskini en aza indirdiği görülmüştür. Kanser hastaları içinde yabanmersini tüketimi ile birlikte kanser hastalarının iyileşme sürecinin hızlandığı gözlemlenmiştir. Yabanmersini kanser hücrelerinin büyümesini durdurur ve normal hücrelerinde kanser hücresine dönüşmesine engel olur. Bu nedenle kanser hastaları, özellikle aile fertlerinde kanser görülen bireyler yabanmersini tüketmelidir. Böyle bir sorunumuz olmasa bile yabanmersini tüketimi sağlığımız açısından çok faydalı olacaktır.

 Yabanmersini Göz Sağlığını Korur

Yabanmersini bilimsel araştırmalara göre göz sağlığını korumaktadır ve uzmanlar tarafından göz problemlerini iyileştirmek konusunda oldukça etkili olan bir besin olarak değerlendirilmektedir. Yabanmersini göz sağlığını koruyacağından ve göz sağlık durumunu iyileştireceğinden göz hücrelerinin zarar görmemesi ve görülen zararın en aza indirilmesi bu meyve sayesinde hedeflenmektedir. Yabanmersini içerisinde bulundurduğu antioksidanlarla stres ve iltihap nedeniyle gözde oluşan problemlerin önüne geçmektedir. Gözdeki retinayı koruması ile bilenen yabanmersini, düzenli tüketiminde ve belirli bir yaştan önce göz numarasını küçültebilir.

Yabanmersini Beyin Gücünü Arttırır

Yabanmersini içerisinde bulunan galic asit ve fenoller beyin gücünü arttırmada oldukça etkilidir. Yabanmersini beyni, oksidatif stresten ve dejenerasyondan korur. Böylelikle beyin gücü artımı sağlıklı olarak devam eder. Ayrıca yabanmersini beyni güçlendirmesiyle birlikte hafızayı da güçlendirir. Sınava hazırlanan öğrencilerin deneme çözmeden önce ve ya sabah kahvaltılarında yabanmersini tüketmesi, hafızalarının çalışmasını sağlayarak sınavlarda daha başarılı olmalarını sağlayacaktır. Beyin gücünü korumak ve arttırmak isteyen kişiler yabanmersinini ek ürünler ile birlikte tüketerek kendilerine güzel bir atom öğün elde edebilir. Örneğin; kaju, fındık, çilek, mango, yeşil çay yabanmersini ile tüketildiğinde beyin gücünde ekstra etki gösterir. Bilişsel gerileme yaşayan bireyler yabanmersini tüketerek bu soruna çözüm üretebilirler.

Yabanmersini Kalp Sağlığını Korur

Yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak yabanmersini ve çilek yiyen 90.000 kadından %34’ünün kalp riskinin düşük olduğu gözlemlendi. Günlük olarak yabanmersini tüketmek kalp hastalığı riskini en aza indirmektedir. Yabanmersini ve çilek kalp krizi riskini ortadan kaldırır ve içerisinde bulunan çözünür lifler sayesinde kalp sağlığını korur. Kolesterole de iyi gelen yabanmersini kan glikozunun düzenlenmesine yardımcı olur.

Bir araştırma diyetinizde günlük yabanmersini yemenin kalp hastalığı riskinin daha az olmasına neden olabileceğini buldu. Ayrıca yapılan araştırmalar, en fazla miktarda çilek ve yaban mersini yiyen 90.000 artı kadının% 34 daha düşük kalp hastalığı riskine sahip olduğunu buldu. Hem yaban mersini hem de çilekler kalp krizini azaltmada iyi bir etkiye sahiptir. Yaban mersini, çözünür lif bakımından zengindir. Aynı zamanda, kolesterolünüzü düşürmede ve kan glikozunun düzenlenmesinde iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Yabanmersini Kilo Vermeye Yardımcıdır

Yabanmersini doğal haliyle, kurutulmuş ve ya dondurulmuş olarak tüketilebilir. Dondurulmuş ve ya kurutulmuş haliyle tüketilen yabanmersini karın yağlarının erimesinde önemli bir yardımcı olur. Buna ek olarak kolesterolü ve trigliseritleri de düşürerek karındaki yağ oranının azalmasını sağlar. Yabanmersinini düzenli olarak tükettiğinizde karın yağlarınızla vedalaşmanız olası olacaktır. Eğer karnınızdaki yağlardan ve simit görünümünden rahatsız oluyorsanız mutlaka diyet listenize yabanmersinini eklemelisiniz. Tek başına yabanmersini tüketimi bu etkiyi yaratmayacaktır. Fakat beslenme düzenine yabanmersini eklendiğinde bu sizin sağlıklı kilo kaybınıza destek olacaktır.

 

Cevap bırakın