Yağlı Yiyeceklerin Zararları Nelerdir?

Yağlı Yiyeceklerin Zararları Nelerdir? Yağlı Yiyecekler Sağlığa Zarar Verir Mi?

0 192

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Patates kızartması, cips, pizza ve donut gibi birçok a-yağlı yiyecek vardır. Yağlı yiyecekler kalori ve sağlıksız yağ bakımından yüksek oranlıdır. Bu yiyeceklerin yüksek miktarda tüketilmesi kilo alımı, obezite, kalp hastalığı, diyabet, şişkinlik, ishal, akne ve bozulmuş beyin fonksiyonuna yol açabilmektedir. Yağlı yiyecekleri sadece fast food restoranlarında değil, evimizde, işyerinde, okullarda da tüketiyoruz. Kızartılan ya da fazla yağ konularak hazırlanan tüm yiyecekler yağlı yiyecek olarak kabul edilmektedir. Pizzalar, hamburgerler, patates kızartmaları, soğan halkaları, kızartma tavuklar bunlara örnek gösterilebilir. Bu ve bunun gibi yiyecekler kalori, yağ, tuz bakımından zengin; lif, vitamin, mineral bakımından fakirdir. Yağlı yiyecekler sağlığı ve vücudu olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı günlerimizde bu yiyecekleri yemek belki çok güzel geliyor. Fakat fazlasını yediğimizde bizim için ileride sorun oluşturacaktır.

Yağlı Yiyeceklerin Zararları

Şişkinlik, Mide Ağrısı ve İshal Yapar

Makro besinler arasında sindirimi en yavaş olan yağlardır. Yağlı yiyecekler yüksek miktarda yağ içerir.  Bu sbeeple midenin boşalması da yavaş olur.. Yiyecek midede daha fazla zaman harcar bu da şişkinlik yaratır ve mide ağrısına sebep olur. Ayrıca yediğimiz sağlıksız besinler metabolizmamızı bozar ve ishal yapabilir.

Bağırsak Mikrobiyosunu Bozar

Yağlı yiyecekler bağırsaklarda yaşayan sağlıklı bakterilere zarar verir.

Bağırsak mikrobiyomları liflerin sindirimini sağlar. Bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakteriler sindirim sistemi bozukluklarına karşı koruma sağlayabilen yağ asitleri üretmek için lifi parçalar. Fakat yağlı yiyecekler bağırsak mikrobiyosuna zarar verdiğinde bu işlemler gerçekleşmesinde sorunlar yaşanır. Bu sorunlarda obezite, kanser, kalp rahatsızlıkları, diyabet gibi kronik rahatsızlıklara yol açabilir.

Kilo Alımı ve Ardından Obeziteye Sebep Olur

Çok fazla yağda pişirilen yiyecekler yüksek kalorilerinden dolayı kilo alımına sebep olabilirler. Mesela  bir fırında  pişirilen patates ile bir kızartma tavasına atılarak kızartılan bir patates düşünelim. Sizce hangisi daha fazla kalorilidir? Hepimizin cevabı kızartılan tarafa olacaktır. Bu sebeple besinleri fazla yağlı şekilde değilde farklı alternatif tariflerle tüketmeyi tercih etmeliyiz. Yağlı yiyecekler kilo alımı ve obezite dışında kalp hastalıkları, diyabet gibi farklı rahatsızlıklara da yol açmaktadır. Bu sebeple yağ kullanımını azaltmanızı tavsiye ederiz.

Özellikle trans yağlar sağlık için çok zararlıdır. Trans yağlar, bitkisel yağların oda sıcaklığında katı halde kalabilecek şekilde durmasını sağlayan kimyasallar içerir. Bazı ülkelerde yasaklanmış olmasına rağmen ülkemizde hala kullanılmaktadır. Dışarıda yediğimiz fast food ürünlerin içinde de trans yağlar bulunmaktadır. Bir çoğumuz evlerimizde de kullanmaktayız. Yağ alırken üzerinde “Trans yağ yoktur.” ibaresi olanlardan seçmeliyiz.

Sivilce Oluşumuna Neden Olur

Fazla yağ alımı sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bir araştırmaya göre sürekli olarak kızarmış yiyecekler yemenin sivilce oluşumunu %17 oranında arttırdığını gözlemlemiştir. Türkiye’de yapılan bir araştırmada da sosis ve hamburger gibi yağlı ürünlerin tüketiminin akne oluşumunu %24 oranında arttırdığı görülmüştür. Meyve tüketmemek, sağlıklı yağlar kullanmamak ve sürekli dışarıdan sağlıksız, paketli ve hazır gıdalar tüketmek sağlığı bozar ve akne oluşumuna da yol açar. Kızarmış çörek gibi bazı yağlı yiyeceklerde rafine karbonhidratların oranı yüksektir. Bunlar, liflerinden ve birçok besleyiciden arındırılmış şekerler ve rafine tahıllardır. Genetiği bozarak ve hormon seviyelerini değiştirerek sivilce oluşumuna neden olurlar.

 

 

 

Cevap bırakın