Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Neden Yeşil Çay Tüketilmelidir? Doğru Yeşil Çay Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

0 284

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Asya ülkelerine özgün bir içecek olan yeşil çay tüm dünya ülkelerinde yayılmaya ve popülaritesi artmaya başlamıştır. Bunun sebebi yeşil çayın birçok faydasının bulunmasından geçiyor. Türk halkının sıkça tükettiği siyah çay ile aynı bitki kökeninden olan yeşil çay, işleniş bakımından farklı olduğu için vücutta da farklı etkiler yaratmaktadır. Yeşil çay sağlık üzerindeki olumlu etkileri ile birçok araştırmanın konusu olmayı başarmıştır. Sağlığını korumak isteyen ve sağlık durumu ve ya dönemsel durumu buna müsait olan kişiler her gün 2-3 fincan yeşil çay tüketebilir. İçerisinde bir çok antioksidan bulundurur ve bu antioksidanlar sağlığa oldukça yararlıdır. Vücut zinde kalır, günlük fonksiyonları düzgün bir şekilde yerine getirir ve dönemsel ayrıca kronik hastalıklardan bireyi korur. Bu faydaların sağlanması için yeşil çay düzenli olarak tüketilmelidir.

Yeşil çay, antioksidan özelliği sayesinde vücutta zararlı olabilecek serbest oksijen radikallerine karşı kişiyi korur. Şeker hastalığı, alzheimer, hipertansiyon gibi birçok hastalığa karşı da olumlu etkisi vardır. Yeşil çayın en önemli olumlu etkisi olabilecek yanı ise kanser tedavisidir. Bu konu üzerinde yoğun araştırmalar devam etmektedir. Yeşil çayın içerisinde kateşin ve flavonoid bulunmaktadır. Bunların kanser önleyici etkileri bulunduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.  Bir uzmanın söylediklerine göre yeşil çayın bugüne kadar olan tüm etkilerinin araştırıldığı bir yazı bir dergide yayınlanmıştır. Bu yazıya göre meme kanserinde yeşil çay kullananların meme kanseri riski %14 daha azdır. Bu oran akciğer kanserinde ise %31’e çıkmaktadır. Bunun haricinde yumurtalık ve rahim kanseri, akciğer kanseri sıklığı da yeşil çay içenlere göre içmeyenlerde daha fazladır. Yeşil çay, siyah çaya göre daha az işlenmiştir bu sebeple içerisinde daha fazla antioksidan içerir. Tüketimi birçok hastalığa iyi gelmektedir ve vücuda olumlu etkileri vardır. Yeşil çayın kansere olumlu etkisi olmadığını belirten tezlerde bulunmaktadır fakat olumsuz bir etkisinin olduğu hiçbir araştırmada görülmemiştir. Kanser hastaları yine de bu ihtimale karşı yeşil çay tüketiminden önce muhakkak uzman doktorunuza danışmalısınız.

Yeşil çayın farklı kullanma amaçları da vardır. Bunlardan bir tanesi yeşil çayın yağ yakımını hızlandırarak formun oluşmasına ve ya korunmasına yardımcı olmasında kaynaklı yeşil çay tüketimidir. Düzenli yeşil çay kullanımının yağ yakımını hızlandırdığı ve metabolizmayı çalıştırdığı bilimsel araştırmalar sonucunda görülmüştür. Bu sebeple kilo kontrolü hızlı şekilde sağlanabilmektedir. Yeşil çayın kalori içeriği de oldukça düşüktür. Bu sebeple zayıflama diyeti yapan kişilerde rahatlıkla kullanabilir.

Yeşil çayın farklı kullanım amaçlarından bir tanesi de bilişsel fonksiyonları geliştirmesidir. Yeşil çay da kahve kadar olmasa da ideal oranda kafein bulunmaktadır. Bu da kahvenin verdiği canlılık ve zindelik hissiyatını verebilmeye yardımcı olur. Aynı zamanda bilişsel fonksiyonları da korur ve geliştirir. Kafein ruh halinin iyileştirilmesi, reaksiyon süresinin hızlandırılması ve hafızanın güçlendirilmesi gibi bilişsel fonksiyonların geliştirilmesine yardımcı olacak nitelikler taşır. Kafeine ek olarak yeşil çayda L-teanin olarak adlandırılan ve kan beyin bariyerini geçebilen bir madde yer alır. Bu madde anksiyetenin önlenmesini sağlar.

Yeşil çay günde 2-3 fincan tüketilmelidir. Fakat şu dönemde popülaritesi artmış bir bitki olarak yeşil çay seçiminde hassas davranılmalıdır. Bilinen ve kalitesine güvenilen markalardan ve ya aktarlardan yeşil çay alınmalıdır. Yeşil çay seçerken açıkta satılan ve uzun süre açıkta beklemiş ürünler tercih edilmemelidir. Bu ürünler hijyen açısından iyi değildir ve nem, yabancı madde karışımı gibi sebeplerden özelliklerini yitirmiş olabilir. Hatta faydasından çok zarar verecek bir hale bile dönüşebilir.

Yeşil çay kaynamaya yakın su içerisinde 5 dakika kadar demlendirilmiş olmalıdır, bu içime hazır hale gelmesi için yeterlidir. Bilinen markalardan temin edilmelidir. Tercihe göre limon, fesleğen, nane gibi farklı baharatlar da eklenerek tüketilebilir.

Herhangi bir kronik rahatsızlığı olan, hamilelik döneminde olan, ilaç kullanan kişiler yeşil çay kullanımına dikkat etmeli ve kullanımlarını doktora danışarak yapmalılardır.

 

Cevap bırakın