Yıkanabilir Kumaş Bebek Bezleri Sağlıklı Mı?

Yıkanabilir Kumaş Bebek Bezleri Sağlıklı Mı? Yıkanabilir Kumaş Bebek Bezleri Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

0 221

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yıkanabilir Kumaş Bebek Bezleri Sağlıklı Mı?

Yıkanabilir kumaş bebek bezleri hem fiyatıyla hem de çevreye olan olumlu etkisiyle oldukça tercih edilebilir görünüyor. Fakat bazı dezavantajları da bulunan yıkanabilir kumaş bebek bezleri sağlıklı mı? Birlikte inceleyelim.

Yıkanabilir kumaş bebek bezleri artık bir çok ebeveyn tarafından tercih edilmektedir. Yıkanabilir kumaş bebek bezleri hem ucuz hem de çevreye da az zarar veriyor. Bu açıdan da tercih edilebilir oluyor. Bebeğinizin rahat edebilmesi için bütün etmenleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Kumaş bebek bezlerinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunur. Bu nedenle de kumaş bebek bezleri sağlıklı mı, tercih edilmeli mi gibi sorular anne ve babaların kafasını kurcalıyor olabilir. Bu soruların cevaplarını verelim.

Eski dönemlerde tek kullanımlık bebek bezlerinden önce yıkanabilen bebek bezleri kullanılırdı. Şimdi yeniden eskiye dönüyoruz ve yıkanabilir kumaş bebek bezleri tercih edebiliyoruz. Çünkü kumaş bebek bezleri yıkanabilir ve tekrar kullanılabilirdir. Ayrıca daha az çöp olur ve daha ucuzdur. İlk aldığınızda bu bezler tek kullanımlık bezlere göre daha pahalı görünebilir. Fakat tekrar tekrar kullanılabileceği için uzun vadede tasarruf elde etmenizi sağlar.

Eski zamanlarda kullanılan kumaş bezler ile şuan ki kumaş bezler aynı mantıkta olsa da şuan ki bezler hipoalerjenik ve doğal elyaf özelliklerine sahiptir. Daha hijyenik olması da herkes tarafından tercih edilebilir kılar.

Yıkanabilir kumaş bebek bezlerinin her üründe olduğu gibi hem avantajları hem de dezavantajları bulunur. Bu avantaj ve dezavantajları birlikte inceleyelim.

Yıkanabilir Kumaş Bebek Bezleri Avantajları

 • Uzun vadede daha ucuzdur.
 • Çevreye daha az zarar verir.
 • Bebeğin cildine iyi gelir.
 • Bebeğiniz için sağlıklıdır.
 • Bebeğinizin cildini tahriş etmez.
 • Pamuk ve bambu gibi doğal bileşenlerden oluşur.
 • Kimyasal içermez.
 • Alerjik reaksiyonlara sebep olmaz.
 • Dermatit sorunun önüne geçer.
 • Bebeğiniz daha rahat eder.

Yıkanabilir kumaş bebek bezleri doğal ve hava geçiren maddelerden elde edilir. Bu sayede bebeğinizin sıcağı dışarı çıkabilir ve bebeğinizin popo bölgesi  havasız kalmaz. Ayrıca kumaş bezlerin dokusu yumuşak ve rahattır. Bu sayede bebeğinizde pişik gibi sorunlarda görülmez. Her açıdan bebek için daha rahat ve kullanışlı olur.

Kumaş bebek bezlerini rahatlıkla sizlerde tasarlayabilirsiniz. Tek kullanımlık olmadığı ve kumaştan yapıldığı için bu bezleri zevkinize göre seçebilirsiniz.

Yıkanabilir Kumaş Bebek Bezleri Dezavantajları

 • Evden uzakta olunduğu zaman kullanımı zor olabilir.
 • Kullan at bezlere göre daha fazla bakım ister.
 • Her kullanımın ardından yıkamanız, kurutmanız ve evinizde bir alan ayırmanız gerekir.
 • Bu bezleri yıkarken hijyene çok dikkat etmek gerekir bu da özel bir çaba demektir. Bebeğinizin sağlığı için bu bezlerin iyi yıkanmış ve açık havada kurutulmuş olması oldukça önemlidir. İyi yıkanmadığı durumlarda koku ve mantar yapabilir.
 • Yıkanabilir kumaş bebek bezleri yıkanırken doğal temizlik ürünleri tercih etmek gerekir. Kimyasal temizlik ürünleri bebeğinizin cildini tahriş edilebilir.
 • Kirli bezler kullanıldıktan sonra hemen yıkanmak ister. Yıkanmadıkları durumda etrafta koku yapabilirler.
 • Bazı kreşlerde yıkanabilir kumaş bebek bezleri kabul edilmez. Çünkü uğraşı vermek gerekir. Bundansa tek kullanımlık bezler daha pratik gelir.

Yıkanabilir kumaş bebek bezlerinin hem birçok avantajı hem de dezavantajları bulunuyor. Tek bir bez tercihine gitmektense iki çeşidi birden kullanmanız sizi oldukça rahatlatacaktır. Seyahatlerde, çocuğunuz kreşteyken kullan at bezleri tercih ederken, evinizdeyken ve bebeğinizle rahatlıkla vakit geçirebileceğiniz zamanlarda yıkanabilir kumaş bezlerini tercih edebilirsiniz. Yıkanabilir bezler daha pahalı olacaktır. Fakat birkaç tane yıkanabilir kumaş bez alarak uzun vadede tasarruf elde edersiniz.

Yıkanabilir Kumaş Bebek Bezleri Bakım ve Yıkaması

Yıkanabilir kumaş bebek bezleri içerisindeki emici pedi ile birlikte çamaşır makinasında 60 derecede yıkanmalıdır. Yıkanırken kesinlikle çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Bu bebeğin cildinin tahriş olmasına neden olacaktır. Yumuşatıcı kullanmak da pek önerilmez. Kumaş bezleri ütülememek gerekir. 60 derecelik bir ısıda bezleri yıkamak hijyeni için yeterlidir. Bor barındıran deterjanlar kumaş yüzeylerini kaplar ve emiciliği engeller. Bebeğinizin bezinin daha rahat temizlenebilmesi için bezi çıkardıktan sonra dışkıyı tuvalete dökmek gerekir. Ayrıca kirli kumaş bezleri bir kumaş torbada bekletmek en iyisi olacaktır. Uzun süre beklemek zorunda kalan bir yıkanabilir kumaş beziniz varsa birkaç saat soğuk suda bekletmelisiniz. Bu sayede yıkama öncesi bezinizi yumuşatmış ve daha kolay yıkanabilir hale getirmiş olursunuz. Açık havada ve güneş alarak kuruması tercih edilirken kurutma makinasında da kurutulmasında bir sorun yoktur.

 

Cevap bırakın