Yüksek Oranda Östrojen İçeren Besinler Nelerdir?

Yüksek Oranda Östrojen İçeren Besinler Nelerdir? İçerisinde Östrojen Bulunduran Besinler Nelerdir? Östrojen Nedir?

0 495

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hormonlar vücut fonksiyonlarının doğru çalışması için gereklidir ve hücrelerin çalışmasını sağlar. Östrojen hormonu da bunlardan biridir ve vücutta az bulunduğunda bazı sorunlar yaratır.

Östrojen kadınlık hormonu olarak da bilinen bir hormondur. Erkeklerde de çok düşükte olsa östrojen hormonu bulunmaktadır. Ergenlik döneminden sonra daha fazla salgılanan östrojen hormonu regl döneminin başlamasını sağlar. Yumurtalar düzenli olarak her ay östrojen hormonu sayesinde atılır ve yenilenir. Kadınlarda östrojen hormonu menopoz dönemine kadar oldukça aktiftir fakat menopoz döneminde aktifliğini azaltır.

Östrojen hormonunun eksikliğinde ve ya fazlalığında bazı hormonal sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle bir farklılık hissediyorsanız kan testi ve ya idrar testi yaptırarak vücudunuzdaki östrojen hormonunu kontrol etmelisiniz. Eğer östrojen seviyeniz düşük çıktıysa bu seviyeyi artıracak bazı besinler tüketmenizde fayda vardır. Şimdi yüksek oranda östrojen içeren besinleri inceleyelim.

  • Tofu östrojen içeren bu besinlerden biridir. Soyadan elde edilen bir tür peynir olan tofu, östrojen hormonu eksikliğinde tüketilmelidir.
  • Cennet hurması içerisinde cinsiyet hormonlarından olan östrojeni barındırır. Bu nedenle cennet hurması tüketmek östrojen hormonunu artırır. Yıllar boyu doğurganlığı artırmak için kullanılan cennet hurması son yıllarda kadınlık hormonunun salgılanması içinde tercih edilmektedir.
  • Maydanoz içerisinde östrojen bulunan bir diğer besindir. Maydanoz menopozun etkilerini azaltır ve östrojeni artırır. Her öğün maydanoz tüketmek vücut fonksiyonlarının sağlıklı çalışması için oldukça etkilidir.
  • Civanperçemi östrojen hormonunu artırmaktadır. Civanperçemi bir besin olmaktan çok bitkisel bir tedavi olarak adlandırılabilir. Fakat civanperçemi otunun çayını yaparak tükettiğinizde vücudunuzdaki östrojen hormonunu artırabilirsiniz.
  • Susam östrojen hormonunu artıran ve östrojen hormonuna bağlı gelişimleri düzenleyen bir besindir. Susam tüketerek kadınsal gelişimleri destekleyebilir ve menopozun etkilerini azaltabilirsiniz.
  • Brokoli de bir diğer östrojen hormonunu artıran besindir. Brokoli folik asit kaynakları arasında yer alır. Hamilelik döneminde ise tüketilmeli ve üreme hormonlarının iyi salgılanmasını desteklemelidir. Brokolinin mevsiminde tüketilmesi oldukça önemlidir. Mevsiminde tüketilen bir brokoli östrojen hormonunu artırırken mevsiminde olmayan bir brokoliden pek fayda alamayabilirsiniz.
  • Keten tohumu östrojen hormonunu artıran tahıllardan biridir. Keten tohumunun içerisinde fito östrojen bulunur. Keten tohumunu yoğurtlara ekleyerek, omletlerde ve salatalarda rahatlıkla tüketebilirsiniz.
  • Kuru üzüm kan hücrelerini yenilediği gibi östrojen hormonunu da artırmaktadır. Vücutta östrojen hormonu salgılanması için kuru üzüm tüketmek oldukça yerinde olacaktır. Çünkü düzenli kuru üzüm tüketiminde vücut fonksiyonları dengeli şekilde çalışır ve üreme sağlığı korunur.
  • Kuşkonmaz vücutta östrojen seviyelerini artıran besinlerden bir diğeridir. Sebzeler birer fito östrojen kaynağıdır. Kuşkonmaz da elbette ki bu fito östrojen kaynakları arasındadır. Taze kuşkonmaz ile yapacağınız et ve tavuk yemekleri hem çok lezzetli olacak hem de hücrelerin yenilenmesine ve östrojen hormonunun artmasına neden olacaktır.
  • Lahana östrojen hormonunu artıran besinlerden biridir. Hormonların dengelenmesi ve östrojen hormonunun artması hedefinizse kürler hazırlayabilir ve bu kürlerin içerisine lahana yaprağı ekleyebilirsiniz. Lahana yapraklarında bulunan mineraller östrojen hormonunun artmasına yardımcı olur. Ayrıca lahana suyu kaynatıp içtiğinizde de hormonlarınız dengeye girecektir.

Cevap bırakın