Yumurta Dondurma İşlemi Nedir?

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir? Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır? Yumurta Dondurma İşleminin Amacı Nedir?

0 55

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yumurta dondurma işlemi şuan birçok çiftin ve ya bireyin birçok nedenden dolayı tercih ettiği bir yöntemdir. Kadın yumurtalıklarından ultrasonografı yardımıyla toplanan yumurta ve ya kadın üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında koruyucu maddeler ile etkileşim haline getirilerek, yavaş ve ya hızlı dondurma yöntemi ile birlikte -196 derecede saklanması sürecine yumurta dondurma işlemi denir.

Yumurta dondurma işlemi, kanser tedavisi gören, çikolata kisti olan ve başka nedenlerle doğurganlığı riske atabilecek cerrahi operasyonlar geçirecek bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bu işlem cerrahi operasyonların ardından yumurta rezervinin azaldığının görülmesi ile birlikte de yapılabilmektedir.

Kanser tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi uygulanmaktadır. Bu durum üreme fonksiyonlarının kaybına neden olabilir. Bu nedenle kanser hastası kadınlar yumurta dondurma işlemini kullanarak bebek sahibi olma şansını koruyabilirler. Özellikle genç yaşta kansere yakalanan kadınlar bu yöntemi gözden geçirmelidir.

Bu nedenlerin dışında yakın gelecek içinde bebek sahibi olmayı planlamayan fakat ilerleyen ve bebek sahibi olmayı isteyeceği yaşlarda üretkenliğinin azalabileceğini düşünen kadınlar ve ya çiftler de bu yöntemi kullanmaktadır. Bu yöntem sayesinde çocuk sahibi olmak istedikleri yaşta yumurtalıkları tükenebilecek bireylerde diledikleri yaşta çocuk sahibi olabilirler.

Bazı bireylerde genetik olarak aileden gelen erken menopoz durumu, yumurta rezervinin azalması ile karşılaşma ihtimali ve ya buna neden olabilecek bir hastalık olabilir. Bu gibi durumlarda da yaşa bakılmaksızın menstrüal döngü geçiren her kadın bu yöntemi değerlendirmelidir.

Yukarıda saydıklarımız ve ya buna benzer riskler taşımayan bireylerde 35 yaşından sonra yumurta dondurma işlemi düşünülebilir. Her kadında 35 yaşından sonra yumurta sayısı ve kalitesi düştüğünden bu yaşlarda yumurta dondurma işlemi yapılması yerinde olacaktır.

Dünyada 1980’li yıllardan bu yana yumurta dondurma işlemi yapılmaktadır. O zamandan bu zamana uygulanan yeni tekniklerle de günümüzde bu işlemin başarı oranı oldukça artmıştır. Bu işlem başlarda sadece kanser tedavisi gören kadınlar için kullanılsa da sonrasında farklı nedenlerden dolayı yumurta dondurma işlemi yapmak isteyen kadınlar tarafından da tercih edilmiştir. 2014 yılından bu yana her kadın kendine göre nedenlerinden dolayı bu işleme gitmektedir. Hem devlet hem de özel tüp bebek merkezlerinde bu işlem gerçekleştirilebilir. Yumurta dondurma işleminin başarı oranının artması ile birlikte tercih edilme oranı da artmaktadır.

Kadınlar yüksek lisans, doktora gibi amaçlarla eğitim süreçlerini uzatabilmekte ve ya iş hayatında daha aktif rol oynamak istemektedir. Bu nedenle anne olma planlarını erteleyebilir. Bu çok doğal ve herkes tarafından nezaketle karşılanması gereken bir durumdur.

Yumurta dondurma işlemi, regl dönemi itibariyle yaklaşık 10 gün süren bir ilaç tedavisi ile başlatılmaktadır. Bu ilaçlar karın cildinden yapılan küçük iğneler ile kadına enjekte edilir. Bu ilaçların kullanımına devam edilirken yumurtaların büyümesi de takip edilir. Belli bir büyüklüğe ulaştıklarında da çatlatma iğnesi ile çatlatılan yumurtalıklar 36 saat sonra toplanır. Ardından da saklama gerekliliklerine göre ayarlanmış tanklar içerisinde saklanır. 1 yılın dolmasının ardından kadın yeniden onay vermelidir. Saklama 5 yılı geçecek ise de özel bir dilekçe ile bu belirtilmelidir.

Bu işlem kadınlarda herhangi bir dezavantaj yaratmayacaktır. Nadiren görülen tek sorun ilaca karşı alerjik reaksiyon gösterilmesidir. Buna bağlı olarak da karın şişliği, enfeksiyon görülebilir. Fakat bunlar az karşılaşılan durumlardır.

Cevap bırakın