Yumurta Tembelliği Nedir?

Yumurta Tembelliği Nedir? Yumurta Tembelliği Neden Olur? Polikistik Over Sendromu Nedir?

0 325

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yumurta Tembelliği Nedir?

Tıp dilinde polikistik over sendromu olarak da bilinen yumurta tembelliği kadınlarda sıklıkla görülen bir sorundur. Yumurta tembelliğinin oluşma nedeni ise yumurtalardaki fonksiyonların bozulmasıdır. Normalde her ay düzenli olarak yumurtaların çatlaması gerekir. Ancak yumurtaların çatlamaması sonucunda yumurta tembelliği oluşur. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde bir doktora başvurulmalıdır.

Kadınlar belirli bir yumurta ile doğar ve ömür boyunca da bu yumurtaları kullanırlar. Doğduktan sonra yeni yumurta oluşmaz. Ancak yumurtalık içerisindeki yumurtalar artan yaşla birlikte azalır. Bu fizyolojik ve normal bir süreçtir.

40 yaşından itibaren gebe kalmak zor bir durum haline gelir. 45 yaşından sonra da imkansız denecek kadar zorlaşır. Bu nedenle de tüp bebek tedavisinin geç yaşlarda olmaması tüp bebek başarı oranını artırır.

Yaş ilerledikçe yumurtalık rezervi azalır ve üreme fonksiyonu da kayba uğrar. Menopozla ise artık üreme artık tamamen imkansız olur. 38 yaştan sonra üreme ve hormon salgılama fonksiyonlarında ayrışma başlamaktadır.

Bazı kadınlarda erken menopoz görülmektedir. Bu ailede bir menopoz öyküsü var ise de görülebilir bir durumdur. Erken menopozda kadınlarda yumurtalık kapasitesi daha erken tükenmektedir. Menopoz döneminden 10 yıl öncesinde üremede sorunlar başlayabilir.

Yumurtalık tembelliğine neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler sadece yaş ve genetik faktörlerden ibaret değildir.

Geçirilmiş yumurtalık cerrahileri de yumurta tembelliğine neden olabilmektedir. Yumurtalığın tamamen alınması ve ya kist ameliyatı yumurta sayısını azaltır.

Çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis problemi de yumurta tembelliğine neden olabilmektedir. Endometriozis sorununda herhangi bir cerrahi müdahale olmasa bile yumurta sayısı azalır. Dolayısıyla da yumurtalık rezervi azalmaktadır.

Yumurtalık tembelliğine geçirilmiş kemoterapiler ve ya radyoterapiler neden olabilmektedir. Bu tedaviler yumurtalık rezervini azaltır. Hatta bazı durumlarda kalıcı olarak menopoza bile neden olabilir.

Sigara tüketimi kadınlarda yumurta tembelliğine neden olabilmektedir. Sigara içmek hem sağlık için hem de yumurtalıklar için oldukça zararlıdır. Günde 10’dan fazla sigara içen kadınların yumurtalık rezervi azalmaktadır.

Yumurtalık tembelliğinde regl dönemleri birbirine yaklaşır. Normalde 28-30 günlük döngülerde olması gerekirken döngüler 21-27 gün aralığına kadar kısalabilir. Hatta bazen 2 haftada bir bile görülebilmektedir.

Yumurta tembelliği tekrarlayan bir durumdur ve herhangi bir tedavisi tam olarak bulunamamaktadır. Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması sonucunda gelişen yumurta sayısı azdır. Yüksek doz ilaç uygulaması ve ya değiştirilen tedavi yöntemlerine rağmen yumurtalıklar direnç göstererek tedaviye yanıt vermez. Yumurta sayısının az olması ise gebelik olasılığını düşürür.

Yumurta tembelliği olan kadınlarda yumurtalık rezervi kanda AMH testi ve ya ultrasonofrafide antal folikül sayısı ile değerlendirilebilmektedir. Yumurta tembelliği görülen kadınlarda tüp bebek denemeleri hızlı şekilde başlamalıdır.

Cevap bırakın