Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçalın Sağlığa Etkileri Nelerdir? Neden Zerdeçal Tüketilmelidir?

0 184

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Zerdeçal, zencefilgiller ailesinde yer alan çok eskiden gelen bir bitki türüdür. Zerdeçal hint safranı olarak da bilinmektedir ve Güney Asya temellidir. Zerdeçal; safran kökü, zerdeçöp, sarı boya gibi isimlerle de anılmaktadır. Peki zerdeçalın faydaları nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, içerisinde kurkumin isminde bir bileşen barındırır ve bu bileşen sayesinde de önemli olumlu etkilere sahiptir. Günümüzde faydalarının daha çok keşfedilmesi ve yayılmasıyla da tüketimi artmıştır. Zerdeçalın bir  çok kullanım yönü vardır; yemeklerde, çaylarda, salatalarda ve karışımlarda sıklıkla tüketilmektedir.

Zerdeçal, bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıklardan korunmak  adına düzenli ve oranlı olarak tüketilmelidir. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise tüketimi konusunda doktorunuzdan bilgi almalı ve buna göre hareket etmelisiniz.

Zerdeçal direkt olarak kullanılmasının yanı sıra farklı baharatlara tat ve renk de vermektedir. Bunlardan biri tavuklarda, kızartmalarda baharat olarak kullanılması oldukça yaygın olan köri baharatıdır.

Zerdeçal güçlü  antioksidan özelliği bulunan ve Hindistan’da geleneksel bir tedavi yöntemi olan “Ayurveda”da da sıklıkla kullanılmaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan ve zerdeçal kullanmasında bir sakınca olmayan tüm bireyler günlük olarak 1-2 kaşık zerdeçal tüketerek bağışıklık sistemlerini güçlendirebilir ve enfeksiyon hastalıklarını bu sayede atlatmayı kolaylaştırabilir.

Zerdeçal birçok farklı şekilde tüketilebilir ancak içerdiği kurkumin bileşeni yalnızca yağda çözünebilir bu sebeple yağ içeren yemeklerin yanında veya yoğurt gibi içeriğinde doğal olarak yağ bulunan besinlerle karıştırılarak tüketilmesi daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Zerdeçalın bir başka tüketim türü ise çayının hazırlanmasıdır. Bir tatlı kaşığı zerdeçalın bir cezve içerisinde 10 dakika kaynatılarak çayı hazırlanabilir. Tadının güzelleştirilmesi açısından farklı baharatları da bu karışıma ekleyebilirsiniz.

Zerdeçal, yalnızca bir besin olarak tüketildiğinde faydalı değildir. Aynı zamanda cilt üzerinde de birçok olumlu etkisi olduğu görülmüştür.  Sivilce, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerinin atlatılmasında da zerdeçal ile hazırlanan doğal karışımlardan yararlanılabilir. Antioksidan içeriği, ‌‌antienflamatuvar özelliği ve yaraların iyileştirilmesine yardımcı olacak bileşenleri sayesinde zerdeçal ile hazırlanacak doğal bir karışım  cildinizin sağlığı için oldukça önemli bir yardımcı olacaktır. Cildinizin tümüne uygulamak yerine sorun bulduğunuz bölgelere de uygulayabilirsiniz. Zerdeçal ciltteki renk tonunun eşitlenmesine ve nem dengesinin sağlanmasına yardımcı bir besin olan yoğurt ile birleşip bir karışım oluşturduğunda cilde önemli ve iyi etkilerde bulunur. Eğer hassas bir cilde sahip iseniz  ve ya alerjik reaksiyonlara yatkın bir bireyseniz  yapılacak bu uygulamalarda dikkatli olmalısınız.

Zerdeçal, tüm bu olumlu etkilerinin yanında bir de çok düşük kalori içeriğine sahiptir. Bu nedenle kilo vermeyi hedefleyen bireylerin kullanımı içinde oldukça uygundur.  Zerdeçalın bir yemek kaşığı kadarlık miktarı  günlük demir ihtiyacının %16’sını, potasyum ihtiyacının %5’ini, manganez ihtiyacının %26’sını ve C vitamini gereksiniminin %3’ünü karşılayabilecek niteliktedir. Dolayısıyla sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı oluştururken listenize ve ya diyetinize zerdeçalı gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

Zerdeçalın içerisinde yer alan kurkumin, doğal bir ‌‌antienflamatuvardır. Bu sayede hastalıkların iyileşmesini hızlandırır, kronik hastalıkların tedavi sürecini kolaylaştırır. Zencefilin hangi hastalıklardan koruyacağını ve bulunan hangi hastalıkların tedavi sürecini hızlandıracağını sayacak olursak;

  • Antioksidan bileşenler içeriği ile vücudu kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.
  • Kansere ve metabolik sendroma karşı korur.
  • Akut  riskini azaltır, hastalığın ilerleyişini yavaşlatır.
  • Zerdeçal depresyon, Alzheimer hastalığı gibi pek çok psikiyatrik ve nörolojik hastalığa karşı savaşır. 
  • Çocuklarda zeka gelişimini destekler, hafızayı ve bilişsel fonksiyonları güçlendirir.
  • Damar yapısını güçlendirir.
  • Hücresel yapıların güçlendirilmesine katkı sağlayarak kanserleşmeyi önler.
  • Zerdeçal artrite karşı koruyucudur.

Cevap bırakın